موسسه کامپیوتر و سازه ها (CSI) خالق نرم افزارهای محبوب طراحی سازه ها همچون SAP و Etabs است. این موسسه اخیرا رابط API برای محصولات خود در اختیار کاربران قرارداده است. یک API رابط پیاده سازی توسط نرم افزار است که به دیگر برنامه­ها اجازه می­دهد با آن ارتباط داشته باشد. با در دست داشتن API های Etabs می­توان برنامه های کاربردی عالی نوشت. این API ها با اغلب زبانهای برنامه نویسی مشهور همانند VB.Net، C#، C++، Fortran و MATLAB همخوانی دارند. چه یک برنامه نویس تازه کار باشید و چه یک توسعه دهنده حرفه­ای به راحتی قادر خواهید بود با API کار کنید. همه توابع API نرم افزار Etabs و یا SAP در یک فایل راهنمای با قابلیت جستجو در بسته نرم افزاری شما قرار دارند. توضیح کامل صدها تابع API به همراه مثالهای متنوعی از نحوه استفاده آنها در راهنمای مربوطه آورده شده است.

در ادامه این مقاله سعی می کنیم تعدادی از نرم افزارهایی که بر اساس استفاده از API های نرم افزارهای CSI خلق شده را معرفی کنیم. این نرم افزارها می توانند برای مهندسین جوان الهام بخش باشند.

  • نرم افزار طراحی سازه بتن آرمه

این نرم افزار با نام تجاری VIS در ایتالیا توسعه داده شده است. این نرم افزار امکانات ویژه‌ای به Etabs اضافه می‌­کند که کاربر را قادر می­سازد ضوابط طراحی سازه‌های بتنی بر اساس آیین‌نامه‌های خاص اروپایی Eurocode8 را بر سازه خود اعمال کند. یکی از ویژگی‌های فوق العاده این نرم افزار آن است که کاربر می­تواند میلگردگذاری اولیه دلخواهی را برای تیرها و ستونها در نظر بگیرد و کفایت آن را از طریق Etabs بررسی نماید. برای توضیح بیشتر به یاد داشته باشید که Etbas صرفا حداقل مساحت مورد نیاز میلگرد در مقاطع مختلف را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اما در این نرم افزار، کاربر می‌تواند برای هر یک از اعضای سازه خود پارامترهایی چون تعداد میلگرد، سایز  و محل قرارگیری آن‌ها را به عنوان ورودی برای نرم افزار تعریف کند. نرم افزار با بهره گیری از موتور Etabs اولا به بررسی مقاومت عضو پرداخته و نیز کلیه ضوابط دیتایلینگ مانند طول گیرایی، فاصله حداقل و حداکثر خاموتها و … را طبق آیین نامه Eurocode کنترل می‌کند. در پایان کاربر می تواند خروجی کار را به عنوان نقشه اجرایی در قالب dwg تهیه کند. شکل زیر شمایی از عملکرد این برنامه را نشان می دهد.

 نرم افزار طراحی سازه بتن آرمه

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این برنامه می توانند به آدرس وب سایت این شرکت به نشانی زیر مراجعه کنند.

بیشتر ببینید

تهیه نرم افزاری مشابه برای کشور ما برای منظور نمودن ضوابط خاص مبحث نهم می تواند ایده جالبی باشد.

  • نرم افزار اتصالات فولادی

استودیو اتصال فولادی (SCS) اپلیکیشنی برای طراحی اتصالات فولادی است و به نوعی توسعه دهنده و مکمل قابلیت‌های SAP2000 است. گره‌ها از روی پایگاه داده SAP خوانده شده و به همراه نیروهای مربوطه به SCS فرستاده می‌شود. گره‌ها به صورت اتوماتیک در چند تیپ دسته بندی شده و سپس بدترین حالت نیرویی برای طراحی اتصال آن تیپ مشخص بکار گرفته می‌شود. کاربر نیز می‌تواند با برنامه در تعامل بوده و در تیپ بندی اتصالات اعمال نظر کند. بانک جامعی از انواع اتصالات در این نرم افزار وجود دارد و کابر می تواند با انتخاب نوع اتصال مدنظر محاسبات و بهینه سازی را به نرم افزار واگذار نماید. تهیه نقشه های تفصیلی به صورت dwg و نیز تهیه دفترچه محاسبات کامل اتصالات از دیگر قابلیتهای این نرم افزار است.

نرم افزار اتصالات فولادی

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این نرم افزار مراجعه کنید.

بیشتر ببینید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.