برای آرماتوربند در کارگاه آرماتوربندی، دانستن طول قطع و خم میلگرد در کارگاه آرماتوربندی ضروری است. استفاده از جدولی که در بردارنده جزئیات طول برش و خم میلگردهاست در کنار نقشه‌های اجرایی خوب، کیفیت ساخت را بالا برده و منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه ساخت در سازه‌های بتنی می‌گردد. تصویر زیر یک جدول رایج طول برش و خم میلگرد را نشان می‌دهد.

جدول طول برش و خم آرماتور

نمونه‌ای از جدول طول برش و خم آرماتور

فواید جدول طول برش و خم میلگرد در سازه‌های بتنی بدین شرح است:

• می‌توان میلگردها را در کارخانه برش داد و پیش از بردن به کارگاه خم نمود. بنابراین تعداد نیروی کار برای برش و خم میلگردها در کارگاه کاهش یافته که منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌گردد. جدول برش و خم میلگرد، بین ۵ تا ۱۰ درصد از هدر رفتن میلگردها جلوگیری می‌کند.

• با توجه به اینکه میلگردها بر اساس جدول که مطابق با آیین‌نامه محاسبه شده، برش داده و خم شده‌اند میزان خطاها به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد و کنترل کیفی در کارگاه بسیار ساده‌تر می‌شود.

• این جدول، تخمین بهتری از میلگردهای مورد نیاز برای هر عضو سازه‎‌ای را ارائه می‌دهد که با توجه به آنها می‌توان میزان کل میلگردهای مورد نیاز را محاسبه نمود.

• مدیریت بهتر انبار میلگردها به کمک این جدول ساده‌تر و دقیقتر خواهد بود. آگاهی از جزئیات طول برش و خم، از نگه داشتن میلگردهای اضافی در انبار برای مدت طولانی جلوگیری می‌کند. همچنین با توجه به اینکه امکان محاسبه میلگردهای مورد نیاز برای فاز بعدی ساخت وجود دارد، مشکل کمبود میلگرد حین ساخت به وجود نخواهد آمد.

• جدول طول برش و خم میلگردها می‌تواند برای ساختن اسکلت عضو سازه‌ای قبل از کار گذاشتن در جای مورد نظر استفاده گردد. برش و خم میلگردها در کارگاه می‌تواند به موازات سایر فعالیت‌ها از جمله گودبرداری انجام شود. بنابراین مدیریت پروژه بسیار آسانتر شده و زمان ساخت کاهش می‌یابد.

• جدول جزئیات میلگردها به مهندسین ناظر کمک می‌کند تا طول برش و خم میلگردها را قبل از بتن‌ریزی به راحتی کنترل نمایند.

• تهیه صورت حساب برای مشتریان و پیمانکاران بسیار آسان خواهد بود.

• مکانیزه کردن برش و خم میلگردها آسان شده، زمان و هزینه پروژه و نیاز به نیروی کار ماهر کاهش می‌یابد.

گروه نرم‌افزاری اتوسازه نیز در راستای جامه عمل پوشاندن به همه این فواید، هم‌اکنون قابلیت تهیه لیست مصالح را ارائه کرده و به زودی قابلیت الگوی برش میلگردها را نیز ارائه خواهد داد تا مهندسین طراح، ناظرین پروژه و پیمانکاران از این فواید بهره‌مند گردند.

در نرم‌افزار آنلاین اتوسازه، پس از دریافت نقشه‌های اجرایی پروژه، قادر خواهید بود که لیست مصالح و الگوی برش میلگردها را بر مبنای نیاز خود دریافت نمایید. با انتخاب طبقه، تیرها، ستون‌ها، میلگردهای طولی، خاموت‌ها، سایز میلگرد و حتی پوز مربوط به تیر یا ستون مورد نظر، لیست میلگردهای مورد نیاز خود و الگوی برش آن‌ها را دریافت می‌کنید. با این قابلیت، می‌توانید در هر مرحله از ساخت، میلگردهای مورد نیاز فاز اجرایی مربوطه را خریداری نموده و هر شاخه میلگرد بر اساس جدول الگوی برش ارائه شده، در قطعات مختلف با کمترین میزان پرت برش داده می‌شود. این امکان نیز وجود دارد که با وارد کردن اطلاعات میلگردهای موجود در انبار، این میلگردها را نیز مورد استفاده قرار داد.

در ادامه نمونه‌ای از خروجی الگوی برش و لیستوفر نرم‌افزار آنلاین اتوسازه را مشاهده می‌نمایید.

نمونه‌ای از الگوی برش میلگردها ارائه شده توسط نرم‌افزار اتوسازه

نمونه‌ای از الگوی برش میلگردها ارائه شده توسط نرم‌افزار اتوسازه

نمونه‌ای از لیست مصالح ارائه شده توسط نرم‌افزار آنلاین اتوسازه

نمونه‌ای از لیست مصالح ارائه شده توسط نرم‌افزار آنلاین اتوسازه


1 دیدگاه

بسیار عالی


دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.