دروازه بزرگ یا کپیتال گیت یکی از آسمان‌ خراش‌های ابوظبی است که در مجاورت مرکز نمایشگاه ملی این شهر قرار دارد. که خمیده‌ترین برج دنیا با ۱۶۰ متر ارتفاع در زاویه ۱۸ درجه به سمت غرب است.

این ساختمان ۳۵ طبقه توسط رابرت متیو، جانسون-مارشال و همکارانش (RMJM) طراحی شده است و برای مقاصد تجاری مختلف از جمله دفاتر و فضاهای بازرگانی، هتل Hyatt Capital Gate و یک چایخانه استفاده می‌شود. این هتل دارای ۳۰ اتاق نشست، امکانات کنفرانس برای ۱۲۰۰ نفر، یک مرکز تجاری در طبقه همکف، یک بالکن و یک فودکورت با هشت راه خروجی است.

 

این پروژه حدود ۲۳۱ میلیون دلار هزینه داشت که توسط شرکت نمایشگاه ملی ابوظبی (ADNEC) پرداخت. کار ساخت و ساز برج در سپتامبر ۲۰۰۷ آغاز و در سال ۲۰۱۱ تکمیل شد. اجاره تجاری برج نیز در آوریل ۲۰۱۱ آغاز شد. در سپتامبر ۲۰۱۱، این پروژه بهترین پروژه تجاری شناخته شد همچنین جزء بهترین پروژه‌های کلی سال در سال ۲۰۱۱  انتخاب و جایزه جهانی معماری را به دست آورد.

 

ساختار برج

همانطور که میدانید، این برج خمیده ترین سازه جهان است و با ۱۸ درجه انحنا به سمت غرب طراحی شده است. خیلی‌ها برایشان سوال است که چطور این ساختمان می‌تواند در مقابل زلزله مقاومت کند، برای اینکار هسته مرکزی ساختمان دقیقا در جهت مخالف خمیدگی آن، و مستقیم به سمت بالا طراحی شده است. متریال اصلی در این سازه، فولاد ضدزنگ، بتن و شیشه است.

 

تکنولوژی استفاده شده در این برج باعث شده از فولاد کمتری در سازه نسبت به فریم‌های معمولی استفاده شود، همچنین باعث کاهش هزینه‌ها شده و دارای تاثیرات محیطی می‌باشد. ساختار مثلثی با پرتو حمایت از قطر برای استفاده می‌شود. این فن‌آوری برای ساختارهایی مانند ساختمان سوئیس Re در لندن، برج Hearst در نیویورک و ساختمان دفتر مرکزی CCTV در پکن استفاده شده است.

 

ساخت برج برجسته ۱۶۰ متری

این ساختمان بر روی یک فنداسیون بتنی ۲ متری ساخته شده است. و فنداسیون بر روی ۴۹۰ شمع قرار گرفته است، حدود ۳۰ متر زیرزمینی حفاری شده است تا بتواند در برابر باد، نیروهای لرزه‌ای و گرانشی، مقاومت مورد نیاز را ایجاد کند. این حفاری برای برج به شدت تقویت شده است و به بیش از ۶،۰۰۰ m³ بتن خالص نیاز داشت.

 

دهانه ۸۰ متری مخروطی شکل در طبقه بالای ساختمان ساخته شده است تا بالکن هایی باز برای اتاق‌های هتل ایجاد شود. هسته مرکزی با استفاده از بتن  پیش تنیده با فرمول بالارونده‌ی خودکار ساخته شده است. کل مساحت ۵۳،۱۰۰ متر مربع است که شامل ۵،۵۰۰ متر مربع زیرزمین می‌باشد. به طور تقریبی حدود ۲۱.۵۰۰ تن فولاد برای ساخت برج استفاده شده است. سازه کل ساختمان حدود ۸،۵۰۰ تیر فولادی دارد. که هر یک حدود ۱۵ تن وزن دارد و به ۷۲۲ المان تقسیم می‌شود.

 

نمای برج برجسته امارات متحده عربی

در نمای برج، دو فاکتور بسیار جالب توجه است، یکی انحنا زیاد و دیگری پنل‌های شیشه‌ای به کار رفته در سرتاسر برج است. در نمای کپیتال گیت از ۱۲۵۰۰ پنل شیشه‌ای مختلف با ۷۲۰ شکل متمایز استفاده شده است که این اشکال از فرمهای مختلف الماس الگوبرداری شده است. که از دو پوشش نقره ساخته شده است، شفاف هستند و انتقال نور آن را افزایش می دهد.  این پانل‌های شیشه‌ای به هسته بتن با سازه‌های فولادی متصل است.

 

 

۱۶ طبقه پایینی با ۱۵۰۰۰ مترمربع برای دفاتر استفاده می‌شود، در حالی که ۱۶ طبقه بالای هتل پنج ستاره بین المللی Hyatt International ابوظبی است و ۲۵۰۰۰ مترمربع را اشغال می‌کند. طبقه ۱۷ و ۱۸ ( نیمه راه ساختمان) با دهلیز داخلی غول پیکر ساخته می‌شود. این یک سالن چایخانه و یک استخر شنا ۸۰ متر بالاتر از زمیناست که در طرف شرقی نما قرار دارد. بالای سالن یک تراس خورشیدی باز است که به چشم انداز واضح ابوظبی و خلیج فارس می‌رسد.

 

بنای دیگر ساختمان جدید “شورای سرمایه گذاری ابو ظبی” Abu Dhabi Investment Council building است که در کمر بند شرقی بنا می‌شود و دارای سطح شفافی است که تمامی سطح بیرونی بنا را به شکل یک “مشربیا” (Mashrabiya) در بر گرفته است و باز و بسته شدن آن بر اساس مسیر خورشید خواهد بود.

بنای دیگر برج ۸۸ طبقه مسکونی در مرکز شهر ابوظبی یکی از بلندترین برجهای مسکونی جهان خواهد بود و با هدف افزایش تراکم و پاسخگویی به نیاز برنامه سال ۲۰۳۰ ابوظبی بنا می شود.

پیمانکارانی که در سرمایه‌گذاری این پروژه حضور داشتند:

پیمانکار اصلی در ساخت برج:  Al Habtoor Engineering Enterprises 

مدیر پروژه:  Mace Group

 

اطلاعات بیشتر:    Capital Gate Tower, Abu Dhabi


دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.