فرش میلگرد در زمره نوآوری‌های اخیر صنعت ساخت و ساز قرار دارد. افزایش سرعت اجرا مهمترین نتیجه استفاده از این تکنولوژی است. همانطور که در شکل زیر می‌توان دید، شبکه‌ای از میلگردهای به هم بافته شده به صورت قرقره‌ای درآمده و به سادگی روی کف، فرش می­‌شود.

فرش میلگرد، یک نوآوری در خدمت افزایش بهره‌وری

با استفاده از این اختراع جالب که با نام تجاری BAMTEC عرضه شده است، می­‌توان رنج وسیعی از میلگردها از سایز ۸ تا ۳۲ را برای مسلح کردن یک دال استفاده نمود. آنگونه که گفته شده می‌توان میلگردهایی تا طول ۱۵ متر را به این روش بکار بست، ضمن اینکه طول کلی فرش شده در هر قرقره به ۳۵ متر هم می‌رسد. طول و نیز فاصله میلگردها به صورت تابعی از شرایط طراحی دال قابل تنظیم است. به طوری که حتی برای دال‌های با بازشو و شکل هندسی نامنظم قابل استفاده خواهد بود. واضح است که این ویژگی جالب منجر به درجه بالایی از پیچیدگی در طراحی قرقره‌ها می‌شود. همچنین لازم است از ماشین‌های اتوماتیک پیشرفته با قابلیت برنامه‌ریزی تولید استفاده شود.

از مهمترین مزیت‌های این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش دقت و کیفیت کار
  • افزایش چشمگیر سرعت اجرا
  • امکان استفاده از میلگردها با سایز و فواصل مختلف حسب فایل تحلیلی سازه
  • عدم نیاز به کنترل میلگردها در محل کارگاه

تولید فرش میلگرد بر اساس نتایج حاصل از مدل تحلیل سازه‌ای دال، کاری پیچیده است. برای این هدف، ماشین آلات اتوماتیکی طراحی شده است که از یک سو خروجی‌های حاصل از طراحی سازه به ماشین داده می­‌شود و از سوی دیگر فرش میلگرد بازتولید می‌­شود. نمونه‌ای از ماشین آلات تولید فرش میلگرد را در اشکال زیر ببینید.

ماشین آلات تولید فرش میلگرد

ماشین آلات تولید فرش میلگرد

نصب فرش میلگرد ساده بوده و چندان به نیروی انسانی زبده احتیاج ندارد. برای یک فرش معمولی دو نیروی انسانی معمولی بدون نیاز به جرثقیل می‌توانند به سهولت و در عرض ۳ تا ۸ دقیقه یک فرش میلگرد را اجرا کنند. گفته می‌شود، با این روش می‌توان ده‌ها برابر روش سنتی عمل مسلح کردن را سریع‌تر انجام داد.

فرش میلگرد

 

نصب فرش میلگرد


1 دیدگاه

ممنون از مطالب مفیدتون


دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.