روند کسب مقاومت در بتن موضوعی است که همواره به عنوان یک دغدغه برای پیمانکاران و ناظرین مطرح بوده است. طیف وسیعی از عوامل وجود دارد که می‌تواند در روند کسب مقاومت بتن موثر باشد. اگرچه آیین نامه­‌ها جداول زمانی برای برداشت قالب و شمع‌ها در شرایط مختلف ارایه کرده‌اند، اما عدم قطعیتی که در ذات بتن وجود دارد سبب می‌شود که این موضوع در بسیاری از اوقات با دلهره همراه باشد. شرایط محیطی مختلف نیز می‌تواند به پیچیدگی بیشتر موضوع دامن زند. برای مثال در هوای سرد طبعا روند قالب برداری با احتیاط بیشتری انجام می‌شود.

حداقل زمان لازم برای قالب برداری

تحلیل اعداد فوق نشان می دهد قالب برداری به صورت تابعی با پراکندگی بالا از دما داده شده است. حال اگر دمای سطح بتن در طول چندین روز متغیر باشد تکلیف چندان روشن نیست.

امروزه با رواج روش‌های اجرای دال‌های تخت توخالی در دهانه‌های بزرگ مساله بسیار بغرنج‌­تر شده است. طبیعت سقف‌های توخالی و لزوم حرکت افقی بتن برای پرکردن فضای زیر گوی‌های رایج سبب می‌شود تا اسلامپ بالایی از بتن نیاز باشد. بسیاری از اوقات به جای استفاده از فوق روان کننده نسبت آب به سیمان بالا گرفته می‌شود. باز کردن قالب‌ها در این سقف‌ها بسیار مساله پرچالشی است.

راهکاری برای کسب اطمینان از کسب مقاومت بتن

کسب اطلاع به هنگام از مقاومت بتن درست قبل از بازکردن قالب‌ها بسیار دستاورد ارزشمندی خواهد بود. با خیالی راحت می‌توان نسبت به باز کردن قالب‌ها اقدام نمود. شرکتی با نام command center سنسورهای هوشمندی به بازار ارایه کرده است که با قرارگیری در بتن، کاربر را قادر می‌سازد تا روند زمانی کسب مقاومت بتن را در طول زمان مورد بررسی دقیق قرار دهد. شکل سنسور به صورت زیر است:

حصول اطمینان از کسب مقاومی بتن به وسیله سنسور

این سنسور در بتن قرار گرفته و قسمت اصلی آن در بتن دفن می­‌شود. با کابل نسبتا بلندی که به این سنسور متصل است می توان در موقعیت‌های حساس سازه سنسور را قرار داد. کاربر با یک آشکار ساز مانند شکل زیر قادر است درست پس از بتن ریزی و در هر لحظه‌ای که تمایل داشته باشد، روند کسب مقاومت بتن را مطالعه کند.

سنسور بتن

طبیعتا سنسورها عملا برای همیشه در بتن دفن می‌شود و قابل استفاده مجدد نیستند. هزینه هر سنور حدود ۳۰ دلار است که به نظر می‌رسد درمقابل اطلاعات ارزشمندی که از روند کسب مقاومت ارایه می دهد چندان زیاد نیست.

سنسور بتن

سنسور بتن

قالب برداری زودتر از موعد، امتیازی بزرگ و اقتصادی

بدون وجود سنسور مورد اشاره چاره‌ای جز رعایت ضوابط جدول فوق در برداشت قالب‌ها وجود ندارد. اما واقعیت این است که اعداد فوق در بسیاری مواقع بالادستانه و در جهت اطمینان مضاعف است. آنچنان که شرکت فوق اظهار می‌دارد، بسیاری از پیمانکاران ایالات متحده هزینه‌های استفاده از سنسورهای فوق را تقبل کرده و در عوض با قالب برداری سریعتر از موعد و افزایش بهره‌وری خود به منافع بسیاری دست یافته‌اند.

به نظر می رسد استفاده از تکنولوژی‌های برتر در صنعت ساخت و ساز می‌تواند فرصتی برای کارآفرینی دانش بنیان در کشور بوده که در نهایت به افزایش بهره‌وری این صنعت در ایران بینجامد. اطلاعات کامل‌تری از ساز و کار عملکرد این سنسور در بخش تحقیق و توسعه اتوسازه موجود است. در صورتی که علاقمند به توسعه نوآوری‌های از این دست شدید به اتوسازه ایمیل بزنید تا با کمال میل این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم.

 


دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.